Online Extrémsport Magazin
Itt mindent megtudhatsz a BMX-ezésről!
Ebben a cikkben ugyanis arról olvashatsz, hogy miképp alakult a BMX sportág az elmúlt évtizedekben. Továbbá, hogy miként is került be az öt karikás játékok közé.
Kezdetekben még nem volt külön műfaj a Freestyle BMX ugyanis ez az idő múlásával és a különböző műfajok egyre észrevehetőbb szétágazása során alakult ki.
A sportág a motokrossz alapjaira épül, ebből adódik a BMX szó jelentése is, ami Bicycle Moto X (cross) és az 1960-as évek végén alakult ki. Eleinte BMX átfogó néven. Az egyik legősibb ágazata a BMX Cross, ezt olyan fiatalok kezdték el, akik anyagi okok miatt nem tudtak crossmotorozni. Itt egy kb. 300-400 méter hosszú akadályokkal megtűzdelt pályán kell minél előbb végigmenni a versenyzőknek. Ez a szakág, már 2008-ban bemutatkozott a pekingi olimpián.
A további ágazatok az évek során jöttek létre, amikhez különböző kialakítású speciális pályák szükségesek. Ezek a Freestyle BMX szakágak a Park, Halfpipe, Flatland, Dirt és a Street.
Az úgynevezett skateparkok megjelenése idézte elő.
Ezt a fajta pályát a BMX-en kívül még gördeszkával, görkorcsolyával, rollerrel is egyaránt lehet használni. Ezek a pályák általában fémből és fából épülnek fel. Ehhez a műfajhoz szorosan kapcsolódik a Halfpipe ágazat, ugyanis a szerkezete ugyanaz, de csak egy elemből áll a pálya, ami egy félcső, és ebben mennek a versenyzők oda-vissza. Ebben különbözik a másik ágazat a BMX Dirt, ugyanis itt a pályákat földből építik. Annyiban szabadabb, hogy a lehetőségekhez mérten teljesen saját elképzelések alapján építhetik meg az ilyen pályákat a sportolók.
A következő Freestyle BMX szakág, a Flatland, amihez igazából csak egy normális aszfalt pálya igényeltetik. Ebben a versenyzők a biciklin lévő 4 db kilépőt használva csinálnak különböző fordulatokat, egyensúlyozási trükköket az aszfalton. A Freestyle BMX Street műfajt lehet még talán az egyik legősibb ágazatnak mondani, ugyanis ezt azok a sportolók kezdték el, akiknek nem volt lehetőségük mondjuk egy crosspályán gyakorolni. Így az utcán található elemekre kellett korlátozódniuk. Mivel sokakat zavart, illetve a károkozások megelőzése érdekében alakultak ki később a skateparkok.
Azóta már rengeteg fejlődésen ment keresztül a sport, mint például maga a BMX kerékpár kinézete. Nagyon sok technikai fejlődésnek köszönhetően alakultak ki a mai BMX kerékpárok, amiknél szinte már nem is lehet ugratásra, trükközésre való alkalmasságukon tovább fejleszteni. A tavalyi évben a Freestyle BMX is bekerült az olimpiai sportok köze a BMX Cross mellett. Ez annak köszönhető, hogy egy 20 éve megrendezésre kerülő verseny a FISE az utóbbi pár évben világméretű versenysorozattá nőtte ki magát, mely változóan 4 vagy 5 versenyből áll, amiből kettő általában Európában a többi pedig más kontinenseken kerül megrendezésre. A FISE (Festival International des Sports Extrêmes) Franciaországban indult, egész pontosan Montpellierben 20 évvel ezelőtt. A versenysorozat népszerűségére felfigyelt az UCI (Union Cycliste Internationale), azaz a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség is, akik az IBMXF-fel, azaz a BMX Világszövetséggel együttműködve 1-2 éves előkészületek és kvázi alkalmassági tesztelés után elhatározták, hogy alkalmas a Freestyle BMX az olimpiai sportok közé kerülésre.
Ugyanis az UCI még akkor nem tartotta őket számon. Az egyik ilyen Freestyle BMX világbajnokság Magyarországon került megrendezésre a csillebérci skateparkban 1992-ben. Egészen elképesztő, hogy a magyarok rendkívül tehetségesek a Freestyle BMX műfajokban, mivel több világbajnokunk is van a különböző szakágakon belül. De sajnos nagyon kevés nemzetközi szintű versenyre való felkészülésre alkalmas sportlétesítmény található hazánkban. Így sajnálatos módon nem tudják rendesen kamatoztatni tehetségüket a hazai versenyzők.
Mindent egybe véve a Freestyle BMX sportág egy nagyon szabad szellemiségű és barátságon alapuló teljes szívvel szerethető extrémsport, amibe, ha egyszer belekóstol az ember, nagyon nehéz lemondani róla.
A tavalyi Freestyle BMX Park világbajnok Logan Martin lesérült! Az idei világbajnokság előtt néhány héttel a tavalyi címvédő Logan Martin bokatörést szenvedett, ami miatt kénytelen kihagyni az idei világbajnokságot! Itt találod Logan nyilatkozatát a történtekről!
Kommentek